Featured image of post menfez 64

menfez 64

Zamanın şeytanı ucuz dopamin demiş. Sosyal medya ve sair oyunlar, bünyemizin sadece gerçek başarı elde ettiğinde ürettiği hormonları bize ucuz yoldan, sadece bir fotoğraf paylaşarak veya yeterince zaman geçirerek kazanma imkanı verdi. Zihnimiz layk bağımlılığı yüzünden kısa devre yapıyor.

Küreselcilerin bir komplosu varsa, zihnin kimyevi taraflarını etkileyen bu teknolojiyle ilgili olması daha muhtemel. Twitter’dan uzaklaşabildiğimde daha sakin ve huzurlu oluyorum, günde altı öğün yemenin ürettiği şeker dalgalarına benzeyen dopamin dalgalarına değil, o an hayatımda gerçekten önemli olana odaklanabiliyorum.

Düşünmeyi, kendi gayelerimiz için davranış geliştirmeyi unutuyoruz. Düşünce ve davranışlarımızı sanal, sahte bir takım görüntüler ve onlardan aldığımız bildirimler belirliyor. Günlük hayat sıkıcı geliyor, durmak ve düşünmek sıkıcı geliyor, oralarda ucuz dopamin yok.

  1. yüzyılda insanların kaderini ucuz şeker ve ucuz kalori belirledi, 21. yüzyılda ucuz dopamin belirleyecek. Üç kelimelik cümle kurmanın zorladığı, derdini sadece emoji ile anlatan nesiller geliyor.
Emin Reşah - Her Hakkı Mahfuzdur
Built with Hugo
Theme Stack designed by Jimmy